top of page
  • stowarzyszenietpp

Finał projektu

Zapraszamy na podsumowanie projektu „Pajęczno-historia i ludzie”! 😍


Wytężona praca członków stowarzyszenia nad projektem „Patrząc w przeszłość, myślimy o przyszłości. Pajęczno – historia i ludzie” dobiegła do szczęśliwego finału. Ukończyliśmy projekt, nad którym pracowaliśmy przez cały rok 2021. Od 29 lipca 2021 (gdy podpisaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim w łodzi) projekt był finansowany przez Budżet Obywatelski województwa łódzkiego #łodzkienaplus


Udało się zrealizować wszystkie założenia i cele projektu:


- przeprowadzone zostały 4 wykłady o tematyce historycznej w dniach :


06.10.2021 – wykład otwarty na temat: Cmentarze i pochówek. Zwyczaje pogrzebowe. Cmentarz w Pajęcznie.


18.10.2021 – wykład dla młodzieży : Cmentarze i pochówek. Cmentarz w Pajęcznie.


20.10.2021 – wykład otwarty : Kultura i historia społeczności żydowskiej w Pajęcznie.


22.12.2021 – wykład otwarty : Rozwój gospodarczy dawnego Pajęczna.


Wykłady zostały opublikowane na naszych stronach i portalach internetowych . Cieszą się bardzo dużą popularnością.


- odbyły się 4 spacery historyczne ulicami Pajęczna z uwzględnieniem oznaczonych tablicami miejsc związanych z historią naszego miasta – mieszkańcy spacerowali w dniach: 03.09.2021, 29.09.2021 , 03.11.2021 i 22.12.2021.


- oznaczyliśmy tablicami informacyjnymi 5 punktów w naszym mieście. Tablice dotyczą: cmentarza parafialnego, cmentarzyska halsztackiego, historii społeczności żydowskiej i getta, rozwoju gospodarczego Pajęczna oraz historii Pajęczna jako miasta królewskiego.


- ogłosiliśmy i przeprowadziliśmy konkurs literacko-plastyczno-fotograficzny na temat „Moje pajęczańskie wspomnienie” Laureatem został uczeń LO w Pajęcznie – Juliusz Szczeszek-Bistuła. Wyróżnieni zostali: Jadwiga Żygadło, Teresa Szczerkowska, Alicja Gajęcka, Amelia Bernaś, Marta Janeczek, Mateusz Gajęcki, Tadeusz Charmuszko i Marek Urbański. Prace osób nagrodzonych zostały opublikowane w wydanym przez nas albumie. W dniu 19.11.2021 odbyło się podsumowanie konkursu, Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe. Ich refleksje i wspomnienia zostały udostępnione na naszych portalach internetowych.


- opracowaliśmy i wydaliśmy ulotkę – kartę ćwiczeń na temat historii miasta, zawierającą zagadki, kalendarzyki i zakładki .


- opracowaliśmy i wydaliśmy publikację w formie albumu książkowego w nakładzie 1000 egzemplarzy. Publikacja trafi do bibliotek, szkół i zainteresowanych mieszkańców.


W dniu 30 grudnia 2021 roku w Bibliotece Miejskiej w Pajęcznie odbylo się podsumowanie projektu. Spotkanie prowadziła przewodnicząca stowarzyszenia Bożena Szczerkowska, członek-założyciel stowarzyszenia – Burmistrz Pajęczna Piotr Mielczarek, Skarbnik – Maria Gajęcka i Członek Zarządu – Barbara Gębicka. Obecni byli współautorzy albumu i projektu: Jadwiga i Krzysztof Pachowie, Justyna Stochniałek, Dorota Jaskuła, Jarosław Gruszka, Marek Urbański, Mateusz Gajęcki, Anita Skorupska-Bernaś, Andrzej Kuchciak, Adam Stachera, Robert Mordal.


Zaszczycili nas swoją obecnością:


Starosta Powiatu Pajęczańskiego – pan Zbigniew Gajęcki


Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Sieradzu – pan Cezariusz Mostowski


Przewodnicząca Rady Powiatu Pajęczańskiego, a także współautorka albumu – pani Dorota Jaskuła


Przewodniczący Rady Miasta w Pajęcznie – pan Leszek Janeczek


Dyrektor RCRKiT w Działoszynie – pani Renata Błasiak


Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej – pani Bożena Hałaczkiewicz


Dyrektorzy szkół i ośrodków kultury, sportu, bibliotek oraz DPS w Bobrownikach.


Goście podkreślali w swych wypowiedziach wartość edukacyjną naszego projektu. Znaczenie przybliżania historii lokalnej zwłaszcza dzieciom i młodzieży. „Wielką historię tworzą ludzie, wywodzący się z różnych społeczności lokalnych. Bez poczucia tożsamości z małą ojczyzną trudno mówić o odpowiedzialności za kraj i Ojczyznę” – powiedział Dyrektor Delegatury Ko , a jednocześnie historyk pan Cezariusz Mostowski.


Pan Zbigniew Gajęcki – Starosta Powiatu podkreślił walor edukacyjny naszego projektu i jego wielki potencjał do zastosowania podczas lekcji i spotkań z młodzieżą.


Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy nas wspierali podczas realizacji projektu. Dziękujemy Wydawnictwu Precjoza i pani Anecie Cieśli za wspaniałą współpracę i efektowną, profesjonalną szatę graficzną naszych publikacji.


Dziękujemy Bibliotece Miejskiej w Pajęcznie i jej Dyrektorowi - pani Annie Mielczarek za gościnność i wsparcie oraz MOK i Dyrektorowi Michałowi Podolakowi.


Jesteśmy wdzięczni Burmistrzowi i Wiceburmistrzowi Pajęczna oraz Pani Sekretarz Gminy za pomoc i życzliwość oraz ich ogromny osobisty wkład pracy.


Nasza publikacja nie powstałaby bez ogromnej wiedzy o historii Pajęczna, którą dzielili się z nami Państwo Jadwiga i Krzysztof Pachowie – autorzy naszego albumu oraz monografii „Pajęczno poprzez wieki”.


Praca nad projektem byłą wielka przygodą intelektualną i inspiracją do spotkań mieszkańców. Dziękujemy za Wasze uczestnictwo i … kto wie? Może kolejny projekt zachęci mieszkańców Pajęczna do sięgnięcia do szuflad i pochwalenia się zbiorami starych fotografii? A może powstanie nasze własne muzeum? To Wy – drodzy mieszkańcy podsuwacie nam te pomysły! A my jesteśmy otwarci i gotowi do kolejnych wyzwań!


Wasze Towarzystwo Przyjaciół Pajęczna 🤎



31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page